Hořčík je kritický minerál pro lidské tělo, který řídí aktivitu tisíců enzymů zahrnujících asi 80% známých metabolických funkcí.
Navzdory této důležitosti zůstává hořčík jedním z nejméně pochopených a nedoceněných prvků v lidské výživě a sféře zdraví. Dnešní moderní strava, demineralizace potravin a zpracování/rafinace potravin jsou faktory, které je třeba vzít v úvahu při zkoumání hořčíku ve formě doplňku stravy. Ne všechny doplňky hořčíku jsou správně formulovány a formulátoři nepoužívají stejně vysoce selektivní proces výběru nejlepších přísad jako PALEO POWDERS.

Pokud již máte dost generických produktů s hořčíkem, které můžete najít kdekoli a nefungují Vám zcela jednoznačně a pocitově již od první dávky (což kvalitní zdroj hořčíku musí), nebo pokud jednoduše hledáte správně a důmyslně promyšlený, pokročilý a hlavně přírodní doplněk hořčíku – právě jste ho našli. Jedinečné a vysoce účinné hořčíkové kapsle Paleo Powders obsahují dvě přírodní, vzájemně se doplňující formy hořčíku v kombinaci se dvěma přírodními, komplexními, multinutričními potravinovými faktory, což je na poli hořčíkových doplňků stravy doslova revoluční věc.

Hořčík je kritický minerál, který však vyžaduje lepší a hlubší porozumění, jež vám umožní plně využít řešení jeho zdroje. Navzdory svému významu pro lidské zdraví zůstává hořčík jedním z nejméně prozkoumaných minerálů, přičemž dosavadní výzkum zaostává za výzkumem a vynaloženými prostředky na minerály, jako je např. vápník nebo železo. Je však jasné, že klíčem k odemknutí výhod hořčíku jako doplňku stravy, bude hlubší znalost tvůrce formule či formy, který je ochotný jít nad rámec standardního přístupu typu balení 100 až 400 mg chelátu hořčíku do jediné kapsle nebo tablety apod. Existuje mnoho mylných představ o hořčíku vyplývajících z ignorování kritických faktorů. Patří mezi ně nejen typy/formy hořčíku, absorpční profil a rovnováha či synergie/komplexnost celistvých zdrojů.. Nakonec příroda ví vždy nejlépe!

Paleo Powders® formulují doplňky na bázi celistvých potravin - (r)evoluční a výživné produkty, které poskytují velké výhody všem, kteří se snaží prospívat a fungovat více v souladu s naší starou biologií. Stejně jako naši předci.. Svět, ve kterém dnes žijeme, je úplně jiný než svět, ve kterém jsme se vyvinuli jako Homo sapiens. Potraviny, které jíme, a živiny, které potřebujeme, jsou možná jedním z nejjasnějších příkladů tohoto obrovského nesouladu mezi naším minulým prostředím a současnou realitou. V dnešní době většina z nás selhává v naplnění našich nutričních potřeb pro silná a funkční těla, která by mohla prosperovat a podporovat vitální život... Protože již běžně nejíme „od nosu k ocasu“, nejíme divoké lokální rostliny nebo čerstvě sklizené a zralé sezónní ovoce a zeleninu, moderní lidé často nemají dostatek přírodních živin. Díky tomu jsme méně robustní, šťastní a zdraví! Víme to, cítíme to a vidíme to! Naštěstí s tím můžete něco udělat... Paleo Powders® se snaží praktickým a zručným způsobem přivést zpět to, co v moderní stravě chybí, takže můžete být tou nejlepší verzí sebe sama. Naše výrobky jsou založeny na přírodě a jsou kompatibilní s vaší rodovou biochemií a DNA. Poskytují vynikající základ, na kterém lze stavět zdraví a výkon... Vzhledem k tomu, že každý je "uvnitř" stejně odlišný jako zvenčí, „Paleo“ nevidíme dogmaticky, ale ponecháváme prostor pro nový vývoj, biochemickou individualitu, osobní názory a osobní tolerance. Výrobky Paleo Powders® jsou vyvíjeny tak, aby se hladce hodily do moderní doby, ale přinášeli celistvou výživu minulosti...

Hořčík je minerál jehož nedostatek ovlivňuje negativně de facto každou úroveň člověka, zejména pak sportovce. Ať už Vás občas bolí hlava, býváte unavení, trpíte svalovými křečemi nebo se Vám třeba špatně usíná - může být právě hořčík a jeho nedostatek klidně viníkem. Všeobecně vždy doporučuji řešit problémy tohoto typu v první řadě příjmem všech důležitých vitamínů a minerálů a úpravou stravy. Magnesium je králem mezi minerály, stejně jako vitamín D je králem mezi vitamíny.

SPLNĚNÍ SKUTEČNÝCH POTŘEB HOŘČÍKU JE VÝZVA, OBZVLÁŠTĚ PRO TY VELMI AKTIVNÍ 

S denní doporučenou hodnotou pro dospělé odhadovanou a stanovovanou mezi 320 až 420 mg/den (13–17 mmol/den) je denní příjem 3,6 mg/kg nezbytný k udržení rovnováhy hořčíku za normálních fyziologických podmínek. Splnění tohoto doporučeného příjmu je pro mnohé reálnou výzvou. Důvodů je více. Potravinové zdroje s vysokým obsahem hořčíku jsou např. listová zelenina (78 mg/porce), ořechy (80 mg/porce), kuřecí maso (41 mg/porce), kakao a čokoláda (50 mg/30g porce) makrela atlantická (82 mg/porce).. Jednotlivě žádná z těchto potravin, přestože jde o top zdroje zkrátka nenabízí zvlášť vysoké procento doporučené denní dávky dokud by jsme jí nekonzumovali opravdu obří množství. Mnoho ovoce a zeleniny ztratilo za posledních 100 let velké množství minerálů a živin (nedostatek minerálních látek a stopových prvků v zemědělské půdě oficiálně zaznamenal a ohlásil již americký Senát v roce 1936. Jejich rada pro každého Američana proto už tehdy byla, aby minerály a stopové prvky denně doplňoval. O 86 let později se stále ještě obecně neví, jak velký je nedostatek v půdě, v zemědělských plodinách a tedy i u lidí). Vaření zeleniny může způsobit dodatečnou ztrátu až 80 % obsahu hořčíku. Hořčík v pitné vodě tvoří asi 10 % denního příjmu. Zvýšené používání změkčené/čištěné vody z vodovodu však i tento zdroj hořčíku rovněž ohrozilo.

Homeostáza a distribuce hořčíku

Jakmile je hořčík absorbován, je distribuován po celém těle pro použití i uložení. Jakmile je hořčík v krvi, je rychle absorbován do tkání svalů (obsahujících 27 %) a kostí (53 %) a řady dalších tkání (19 %). Krev a tkáňový hořčík jsou v neustálém stavu výměny. Ledviny, které dokážou filtrovat až 2400 mg hořčíku denně a mohou vyloučit 5 % až 70 % tohoto hořčíku v závislosti na mnoha proměnných, jako je stres, výkon a celkový zdravotní stav jsou jedním z hlavních orgánů hospodařících s minerály v těle obecně. Exkreci iontů hořčíku mají tedy na starosti ledviny. Je hodně faktorů, které donutí ledviny vylučovat hořčík, jedním z komerčně známých termínů je metabolická acidóza. Hlavním orgánem, kde se hořčík vstřebává je však tenké střevo, též dochází k resorpsi i v tlustém střevě (dále GIT). 60-70% iontů hořčíku se vyloučí stolicí, tedy záleží na stavu vašich střev při resorpci hořčíku (negativně působí - malabsorpční syndrom, celiakie, chronické střevní záněty, cystická fibróza a další).

Ze stravy bohaté na Mg2+ se vstřebá řádově 30-40%. Tedy při 350 mg dojde k využitelnosti cca 105 - 140 mg (5mmol Mg2+).

Nesmíme opomenout, že na míru přijatých iontů z GIT má velký vliv složení stravy, hormonální vyváženost v našem organismu a v neposlední řadě stav střev (negativně působí např. chronické střevní záněty a další potíže).

Mezi některé faktory zvyšující resorpci iontů hořčíku patří:

 • Vitamín D (není na mysli prekurzor cholecalciferol), ale jeho aktivní metabolit kalcitriol, o tom, že skoro všichni nemáme optimální hodnoty vitamínu D není třeba psát (doporučuji biochemické vyšetření),
 • Parathormon (PTH) - podílí se na přeměně prekurzoru vitamínu D na aktivní formu a tím nepřímo pomáhá resorpci hořčíku,
 • Růstový hormon (HGH) - a jeho optimální hladiny,
 • Tyroxin - hormon štítné žlázy (T4) - folikulární buňky potřebují ke správné funkci jód (více není lépe),
 • Vitamín B6 - pyridoxin (rozpustný ve vodě, přirozený zdroj: játra, vepřové maso, makrely, vejce, špenát, avokádo, ořechy...).

Některé faktory, které snižují nebo blokují resorpci iontů hořčíku:

 • Strava extra bohatá na tuky a bílkoviny (důvodem je tvorba špatně vstřebatelných komplexů zabraňujících mj. zpětné resorpci),
 • Strava s vysokým obsahem iontů Ca a Zn (pozor na vyváženost stravy, vápník a zinek soutěží s ionty hořčíku a transportní systémy; tedy nejíst zinek spolu s hořčíkem, podobně nejíst vitamín C se selenem...),
 • Pozor na vlákninu (převaha vlákniny, uměle dodané - psyllium, nebo přirozené např. ze zeleniny; pozor na přílišné dodržování některých alternativních výživových stylů), též ovlivňuje zpětnou resorpci
 • Aldosteron (prekurzorem je cholesterol, souvislost s connovým syndromem, tedy pozor na nevhodný životní styl - stres, nadmíra tuků ve stravě...).
 • Medikace - pozor na antibiotickou rodinu aminoglykosidů (baktericidní antibiotika), některé imunosupresory, theofylin (respirační léčba), anfotericin B (širokospektrální antibiotikum na mykózy), chemoterapeutika a antibiotika blokují transport magnesia v ledvinách (TALH) - hlavně při dluhodobém užívání, digoxin (srdeční onemocnění)...
 • Diabetes, alkoholismus
 • Stres a vysoká hladina kortizolu (magnesium naopak pozitivně ovlivňuje hladiny kortizolu a též stimuluje produkci prekurzoru DHEA)

Pouze 0,8 % hořčíku se nachází v krvi, 0,3 % v séru a 0,5 % v erytrocytech. Až jedna třetina hořčíku uloženého v kostech je vyměnitelná/relativně biodostupná a využitelná (avšak na základě mnoha faktorů a ostatních živin) a zatímco celkové množství hořčíku uloženého v kostech se s věkem mění, kosti zůstávají nejvýznamnější oblastí uloženého a vyměnitelného hořčíku v těle.

Důležité:

 • Hořčík má ústřední roli při aktivaci 3 751 proteinů ovlivňujících tisíce enzymových systémů. To značně překračuje „300 -500“ enzymových procesů běžně uváděných v online zdrojích.
 • Úprava pitné vody a zpracování potravin odstranilo přirozeně se vyskytující hořčík z našeho běžného prostředí. Mezitím moderní životní styl (často extrémní) způsobuje, že naše těla spalují to málo hořčíku, které v sobě máme a dostávají se snadno do deficitu.
 • Hořčík je čtvrtým nejhojnějším minerálem ve vašem těle, ale kationty hořčíku jsou druhým nejhojnějším v buňkách. Může regulovat několik dalších kationtů, včetně sodíku, draslíku a vápníku.
 • Mitochondrie koncentrují ionty hořčíku.
 • Hořčík může být centrálním regulátorem mitochondriální funkce a metabolismu.
 • Hořčík je zodpovědný za správné fungování základních metabolických procesů, mj. syntézy DNA, včetně replikace a svalovou kontrakci. Hraje zásadní roli při tvorbě energie, to co nazýváme ATP (adenosintrifosfát) je ve skutečnosti Mg-ATP. Nesmíme zapomínat, že většina biologických enzymů katalyzují stresovou reakci pomocí hořčíku.

Schválená zdravotní tvrzení pro HOŘČÍK:

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze
Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy
Hořčík přispívá k normální činnosti svalů
Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin
Hořčík přispívá k normální psychické činnosti
Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí
Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů
Hořčík se podílí na procesu dělení buněk

 

FORMULACE PALEO POWDERS (R)EVOLUTIONARY MAGNESIA (1.-4.):

1. Magnesium Oxide Monohydrate (MgO.H2O) – hydro hořčík

Monohydrát oxidu hořečnatého je vysoce účinná a efektivní přírodní forma čistého hořčíku extrahovaného z Mrtvého moře. Tato forma hořčíku je lepší v intracelulární absorpci než většina běžně dostupných typů a přípravků hořčíku přičemž je 100% přírodní.

Běžný oxid hořečnatý nemá nejlepší pověst, ale tato forma monohydrátu není stejná! Monohydrát oxidu hořečnatého je speciální forma oxidu hořečnatého s molekulou vody jako součástí molekulárního vzorce. To nemusí znít příliš převratně. Voda je ale pro správné fungování hořčíku zásadní. Přidáním vody k molekule hořčíku se vytvoří hydratovaný kationt hořčíku.

Hořčík je hydrofilní prvek. To znamená, že může fungovat pouze tehdy, když je v prostředí přítomný dostatek vody. Přidáním molekuly H2O (vody) je tento kritický faktor zaručen na molekulární úrovni. Díky výsledné rapidní rozpustnosti a vynikajícímu mechanismu absorpce v těle se zvyšuje biologická dostupnost. V detailech a "maličkostech" je velmi často síla..

2. PŘÍRODNÍ KOMPLEX MOŘSKÉHO HOŘČÍKU

Hořčík z divokého mořského salátu (Ulva lactuca) je přirozeným celistvým zdrojem hořčíku, ale velmi se liší se od monohydrátu oxidu hořečnatého. Tento plnohodnotný hořčíkový komplex, ve kterém je přírodní hořčík organicky vázaný uvnitř buněčných struktur řas, dodává nejen vysokou přirozenou koncentraci hořčíku, ale také další látky přítomné v divokém mořském salátu, což poskytuje synergickou kombinaci a komplexnost podtřženou organickou formou.

Divoký mořský salát je organicky a udržitelným způsobem sklízen u francouzského a argentinského pobřeží a zpracováván tak, aby byla plně zachována podstata této mořské řasy. Zpracování se provádí šetrným a chytrým způsobem precizně, aby výtažek vyživoval tělo tím nejlepším možným způsobem.

Dodáním přirozeného hořčíku v evoluční formě potravy není tělo zahlceno nepřirozeně vysokými dávkami hořčíku moderních doplňků válčících o nejvyšší hodnoty mg na dávku a zapomínajících na přirozenost a rovnováhu. Tělo zpracovává hořčík z celistvého zdroje jiným způsobem. Díky tomu je z (r)evoluční perspektivy PALEO POWDERS optimální volbou.

1. + 2. = Různé míry absorpce 

Monohydrát oxidu hořečnatého a hořčík z divokého mořského salátu jsou dvě vysoce biologicky dostupné formy hořčíku, ale mají různé rychlosti vstřebávání. Monohydrát oxidu hořečnatého se vstřebává velmi rychle, zatímco hořčík z divokého salátu má pomalejší rychlost vstřebávání, protože se nejprve musí uvolnit z potravinového (celistvého) komplexu.

Je důležité vědět, že na rozdíl od mnoha jiných minerálů může být hořčík absorbován po celé délce gastrointestinálního traktu. Využitím tohoto fyziologického přínosu, použitím dvoustupňového přístupu k absorpci ještě dále zvýšíme schopnost těla absorbovat hořčík, protože ne všechen hořčík se uvolňuje ve stejnou dobu. Optimalizace celkové distribuce je další speciální funkcí (vedle možnosti malé a přirozené postupné dávky) této formulace.

3. Mořský fytoplankton

Mořský fytoplankton jež je mj. dokonalým celistvým zdrojem organického hořčíku, utvářel život na Zemi během své rozsáhlé evoluční historie. Předpokládá se, že představuje více než 45% čisté primární fotosyntetické produkce na Zemi. Fytoplankton je tedy základem mořských potravních ekosystémů a má obrovský dopad na celý globální biosystém. Fytoplankton můžeme nazvat doslova "mateřským mlékem Země" - živí totiž paralelně 99% života v Oceánu a poskytuje jak přímou tak sekundární cestou cca 70-92% (variace zdrojů se v tomto neshoduje) veškerého kyslíku, co na zemi dýcháme. Na základě řetězce se Sluncem od počátku podporuje a vyživuje všechen život na planetě.

Fytoplankton nejsou mořské rostliny, ale jednobuněčné vodní organismy, které lze nalézt ve slaném i sladkovodním prostředí. Základem veškerého života na Zemi je historie planktonu, která sahá více než 3 miliardy let zpět. Je to dostatečně "paleo"?! :) Tyto mikroorganismy jsou zodpovědné za vytváření atmosféry planety Země a umožňují rozkvět života. Tak si jen představte, jaký má nutriční potenciál a význam. Díky svému složení je mořský fytoplankton schopen neuvěřitelně snadno pronikat do buněčných membrán. Tato vlastnost umožňuje fytoplanktonu dodávat koncentrované nutriční přínosy přímo do lidských buněk, než aby byly zadržovány v zažívacím traktu nebo rozloženy játry. Fytoplankton je neuvěřitelná celistvá potravinová matrice živin, která obsahuje nejen široké spektrum (stopových) minerálů, ale také fosfolipidy Omega 3, všechny esenciální aminokyseliny, vitamíny, jód, antioxidanty, speciální mastné kyseliny, volné fosfolipidy, pigmenty a další.

Námi používaný Paleo Powders mořský fytoplankton v této formulaci je 100% holandské kvality (Nannochloropsis gaditana) a kultivuje se na nedotčeném místě na březích největší chráněné přírodní rezervace v Nizozemsku. Tento fytoplankton se pěstuje ve starověké (pleistocénní éra, 130 000 let) mořské vodě hluboko pod povrchem, která je bez kontaminací a těžkých kovů.

4. Devětkrát pražená korejská fialová bambusová sůl

Naše korejská bambusová sůl se vyrábí výhradně ručně tradičním způsobem: nezahrnuje žádné techniky hromadné výroby. Výroba tzv. 9X Purple Bamboo Salt trvá tradičně přes 3 roky! A to podle pečlivé a složité metody. Mořská sůl se suší na slunci, ukládá se do bambusových trubic pěstovaných po dobu nejméně 3 let a je pokryta speciálním jílem bohatým na minerály. Bambusové trubky se poté umístí do pražící pece na borové dřevo a všechny tyto kroky se 9 krát opakují! „Láva“ soli, která vzniká při vysokých teplotách 2500°C, vytváří menší molekuly, které jsou pro tělo mnohem snadněji vstřebatelné. Proces také odstraňuje toxické prvky. Díky vysokým teplotám pražení aktivní uhlík a síra z bambusu způsobí, že sůl zfialoví.

Tato speciální bambusová fialová sůl je součástí nejznámějších tradičních léčebných postupů v Koreji a dalších asijských zemích. Bambusová sůl obsahuje více než 70 esenciálních stopových minerálů a mikroživin.

Bambusová sůl je velmi koncentrovaná a má skutečně malou molekulovou velikost pouze 1/100 normálních molekul soli (300-600 angstromů). To jí umožňuje volný pohyb mezi buněčnými membránami. Normální molekula soli je poměrně velká, a proto zůstává v krevním řečišti a vytahuje vodu z buněk. Bambusová sůl se však snadno vstřebává i vylučuje, díky své mini molekulové velikosti.

Jedinečná alchymie, která vzniká při pražení, také mění struktury molekul na vysokoenergetické struktury. Díky tomu je aktivnější v tělesných reakcích, a tedy ještě silnější a velmi potentní. Energie a esence z bambusu, borovice, neznečištěného červeného jílu a ohně proniká do hmoty této soli, maximalizuje absorpci stopových minerálů a zvyšuje její redoxní potenciál.

Bambusová sůl má vyšší redoxní potenciál, protože obsahuje více OH skupin než jiné soli. Redukční vrchol bambusové soli je asi třikrát širší než u sluneční mořské soli, pokud jde o ampérometrii redoxního potenciálu (počet iontů). Bambusová sůl má tedy alkalické vlastnosti, více OH skupin a vyšší antioxidační aktivitu!

Bambusová sůl je unikátní přírodní multiminerální komplex díky širokospektrálnímu obsahu obsažených minerálů a elementů. 9X Purple Bamboo Salt je úplně jiný produkt než běžné minerální soli. Nejen kvůli malé velikosti molekul a vysokoenergetické povaze, ale také kvůli změně obsahu stopových prvků, například zvýšené koncentraci zinku, draslíku a manganu..

1.+2.+3.+4. = revoluční remineralizační synergie a komplexní podpora živin

Protože tělo je systém systémů a nic v těle nefunguje izolovaně, pouhé užívání vysokých dávek hořčíku nám zkrátka nedává smysl. Jednou z obav je, že naše mineralizace a stopové prvky musí být vyváženy. Při užívání doplňků stravy je důležité tuto rovnováhu v těle zvládat pohlídat. Příroda ze své podstaty tuto rovnováhu zajišťuje. Z tohoto důvodu jsou mořský fytoplankton a 9X fialová bambusová sůl cennými doplňky k našim dvěma přírodním formám hořčíku.

Poznání, že minerální rovnováha je důležitým faktorem, není nové, ale potvrzuje ho nový multidisciplinární obor ionomie - studium kompletního souboru minerálních živin a stopových prvků v organismu. Využívá pokročilé techniky ke zkoumání složení a distribuce všech minerálů a stopových prvků v živém organismu a jejich variací za různých fyziologických a patologických podmínek. Studovány jsou také molekulární mechanismy, které jsou základem metabolismu, homeostázy a interakce těchto prvků. Soubor všech minerálních živin a stopových prvků nalezených v organismu se nazývá ionom.

Tyto znalosti byli aplikovány v naší formulaci tohoto hořčíkového doplňku stravy a spolu se stovkami dalších živin z přírodních celistvých zdrojů, z nichž mnoho je speciálních, a samozřejmě širokospektrálně pomocných, vyvažují spolu se všemi stopovými prvky všechny formy a využití hořčíku v produktu.

Stejně jako u dvoustupňového absorpčního hořčíku jsme tento přístup aplikovali také na komplexy živin, ve kterých se 9X bambusová sůl vstřebává rychleji a mořský fytoplankton pomaleji, protože živiny musí být nejprve uvolněny z buněk fytoplanktonu.

Rozdíl PALEO POWDERS 

Přijetím dvou různých přírodních forem hořčíku s komplementární rychlostí vstřebávání a přidáním fascinující směsi živin, tak elegantní a komplexní, kterou může poskytnout pouze příroda, jsme vytvořili úžasný a silný doplněk hořčíku. Je vhodný pro každého, kdo hledá vyšší terapeutickou dávku, stejně jako pro ty, kteří chtějí doplnit svou denní výživu jen o ten malý, ale důmyslný kousek navíc..

Mírná dávka hořčíku na kapsli - ÚČEL

Protože se minerály vstřebávají optimálněji v menších dávkách užívaných během dne a abychom nezahltili tělesné systémy nebo molekulární dráhy využívající hořčík (viz. mitochondrie), nepoužíváme účelně vysoké množství hořčíku na kapsli běžně používané ve většině hořčíkových produktů na trhu. Zvolili jsme nižší dávku 50 mg elementárního hořčíku na 1 kapsli a denní dávku 6 kapslí A/NEBO dle potřeby pro případných 50-300 mg individuálně! Rozprostření hořčíku během dne dle vlastních potřeb je tímto způsobem možné a snazší a umožňuje také získat z tohoto produktu maximum a více přirozeně, jak zamýšlela příroda (my se pouze inspirovali). Pokud je dávkování během dne nepraktické nebo nemožné, je však samozřejmě možné užít celou dávku současně. Doporučujeme však rozprostřít dle filosofie výše alespoň na 2 dávky. Díky nižším dávkám je tento produkt také mnohem vhodnější např. pro lehčí jedince a děti.

 

Jak optimalizovat užívání tohoto PALEO POWDERS hořčíku

Jak již bylo zmíněno výše, upřednostňujte rozprostření hořčíku během dne. Jsou však další faktory, které můžete optimalizovat, abyste ze svého hořčíkového doplňku stravy precizně vytěžili maximum.

1. Hydratace: ujistěte se, že váš stav hydratace je adekvátní a zapíjejte hořčík velkým množstvím vody. Hořčík je hydrofilní sloučenina, a proto ke správnému fungování potřebuje vodu. Dbejte na dostatečný pitný režim v průběhu dne. Pokud 3-6x za den zapijete tento hořčík po menších dávkách (případně i s dalšími výživnými doplňky stravy) velkým množstvím vody, už je to multifaktorální velký benefit nejen výživy doplňku ale rovněž velmi zvýšené hydratace, na kterou by jste bez rozložení dávek (a potřeby zapíjení) třeba snadno zapomínali tak jako v dnešní uspěchané době většina lidí.

2. Sluneční světlo: ujistěte se, že se dostatečně vystavujete slunečnímu záření/správnému světlu. To zvyšuje vaši vlastní produkci vody v mitochondriích, kde je uloženo mnoho hořčíku. Správný stav hořčíku je zase nutný k přirozené tvorbě dostatečného množství vitamínu D ze slunečního záření.

3. Zvládání stresu: Stres nepříznivě ovlivňuje hodnoty hořčíku, ať už je špatný nebo dobrý (eustres).

Benefity produktu stručně:

 • Přesné dávkování s možností individuálního rozložení po méně mg
 • 100% přírodní složení a důmyslná formule
 • Dvě formy hořčíku s dvojím účinkem:
 • 1: Hydro hořčík z Mrtvého moře
 • 2: Celistvý komplex z mořského hořčíku
 • Dva podpůrné přírodní multiminerály:
 • 1: Mořský fytoplankton s více než 60 esenciálními živinami
 • 2: 9X fialová bambusová sůl s více než 70 minerály a prvky

Jaké další formy hořčíku se používají v doplňcích?

 • Magnesium glycinát - chelátová forma hořčíku (běžně 14% elementárního hořčíku u Albionu magnesia je to 18%) 
 • Magnesium oxid - nechelátová forma vázaná na organickou kyselinu nebo mastnou kyselinu, obsahuje cca 60% elementárního hořčíku (vstřebatelnost cca 4%)
 • Magnesium chlorid/laktát - obsahuje cca 12% elementárního hořčíku, nicméně je efektivnější než magnesium oxid
 • Magnesium sulfát/hydroxid - typická laxativa, obsahuje cca 42% elementárního hořčíku
 • Magnesium karbonát/uhličitan hořečnatý - používá se též na překyselení žaludku, obsahuje cca 29 - 45% elementárního hořčíku
 • Magnesium taurát - kombinace hořčíku a aminokyseliny (taurine) 
 • Magnesium citrát - obsahuje cca 12% elementárního hořčíku, podobně je na tom magnesium aspartát (vstřebatelnost u obou je až 70%)
 • Magnesium orotát - cca 7% elementárního hořčíku z tablety
 • magnesium glukonát - cca 6% elementárního hořčíku z tablety (vstřebatelnost cca 56%)

Osobně doporučuji střídat různé formy hořčíku a zařadit vždy i v suplementaci pestrost stejně jako ve stravě.

Na co si dát pozor při konzumaci potravin?

Nezapomeňme, že ze stravy bohaté na hořčík se vstřebá řádově 30-40%. Tedy při 350 mg dojde k využitelnosti cca 105 - 140 mg (5mmol Mg2+)!

Mezi příklady potravin obzvláště bohatých na magnesium mj. patří (pořadí podle obsahu hořčíku):

Potraviny (100 gramů) obsah hořčíku (mg):

 • Mořské řasy, agar - 770 mg
 • Koriandr list (koření) - 694 mg
 • Dýňová semínka, sušené - 535 mg
 • Kakao, suchý prášek, neslazené - 499 mg
 • Bazalka - 422 mg
 • Semena kmínu (koření) - 386 mg
 • Para ořechy, sušené - 376 mg
 • Petržel - 372 mg
 • Mandlové máslo - 303 mg
 • Syrovátka, sladká - 176 mg
 • Pórek - 156 mg
 • Kapusta, syrová - 88 mg
 • Špenát - 79 mg

Upřednostňuji výše uvedený seznam potravin a schválně neuvádím problematické zdroje, které v mnohých případech působí antagonisticky (tedy obsahují nadmíru minerálů, fytátů a dalších látek, které naopak hořčík blokují nebo přímo soutěží o transportní systémy v organismu). Je důležité upřednostnit potraviny z eko produkce - chemická hnojiva a pesticidy nepřispívají k optimálním hodnotám hořčíku v půdě.

Pro maximální potenciál doplňku s hořčíkem nekombinujeme s mlékem a ideálně bez potravin na seznamu níže. Magnesium totiž interferuje s fosforem a draslíkem:

 • Strava bohatá na fosfor (maso i drůbež, ořechy, mléko a luštěniny).
 • Strava bohatá na draslík (avokádo, banány, pomeranče, brambory, mléčné výrobky a vajíčka).

Některé další zdroje bohaté na hořčík, jak mnozí z vás tuší nemusí být vyhovující i ze zdravotního pohledu, proto je nemá smysl upřednostňovat:

 • káva
 • čaj
 • oříšky
 • luštěniny (fytáty, fosfor)
 • celozrné cereálie
 • mléčné výrobky (problematické kvůli obsahu vápníku - antagonista)
 • tofu (pokud sóju jíte, tak se podívejte po fermentované verzi nigari - magnesium chlorid se používá v procesu výroby pro sražení sojového mléka)
 • kravské mléko (antagonista vápník - interference na svalové úrovni při svalové kontrakci)

  Střevní trakt (GIT)

Pro koho je vhodné doplňovat hořčík?

Tělo nárokuje a ztrácí hořčík každý den z výkonu normálních funkcí, jako je pohyb svalů, srdeční tep a produkce hormonů. Ačkoli existuje mnoho přírodních potravin (viz výše) obsahujících hořčík, je vhodné jej doplňovat, protože může být obtížné konzumovat dostatečné množství pouze prostřednictvím stravy. Zde jsou některé z běžných příznaků nedostatku hořčíku:

 • Svalové křeče (záškuby, neklid, třes)
 • Bolesti hlavy
 • Mozková mlha
 • Únava
 • Problémové spanípracovní stres

Hořčík je ideální doplněk v případě, že máte podezření na:

 • nadměrné stresové faktory (stres se podílí na vylučování hořčíku z těla, vysoký kortizol)
 • vysoký krevní tlak,
 • křeče v dolních končetinách,
 • migrénu, úzkost, podrážděnost, deprese,
 • srdeční choroby (naprosto klíčový pro kardiovaskulární zdraví, někteří lékaři podávají hořčík před některými operacemi),
 • nestabilní hladinu cukru v krvi,
 • nespavost
 • problémy s obezitou
 • osteoporózu
 • cukrovka (pokud jste rezistentní na inzulín dochází k problému v ukládání hořčíku a začne jeho vylučování močí; nedostatek ovlivňuje produkci energie - vyčerpání hořčíku předchází inzulínové rezistenci)
 • syndrom neklidných nohou

Doporučený denní příjem iontů hořčíku je (což průměrně odpovídá 15 mmol Mg2+):

 • pro dospělého muže cca 400 mg
 • pro dospělou ženu cca 300 mg.

Pro muže starší 31 let platí cca 420 mg denně, pro ženy cca 320 mg denně.

 Česká etiketa produktu (registrováno jako doplněk stravy na MZE a SZPI od 11/2022):

 Výhradní distribuce pro ČR/SR: www.AdamRaw.cz

Upozornění:
Tento produkt byl uveden na trh jako doplněk stravy. Produkt nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék ani není určen jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte nikdy doporučené dávkování. Ukládejte vždy mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost je vyznačena na dně obalu. Účelem všech informací zde uvedených není zvýšení spotřeby a prodeje produktů. Nevybízíme Vás k nevhodnému, nestřídmému nebo neopodstatněnému užívání produktů. Vždy si pečlivě prostudujte českou etiketu/příbalový leták, účinné látky a použití produktů konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

 


Mohlo by Vás zajímat

Vitamín K2 v MCT (kapky) 50ml/1800 kapek

Vitamín K2 v MCT (kapky) 50ml/1800 kapek

Hlavní aktivátor osteokalcinu a důležitý hráč ve zdraví zubů, cév a pohybového aparátu.

skladem

749 Kč

Indium 10ml

Indium 10ml

Jeden z nejvzácnějších prvků na zemi.

skladem

1 499 Kč

Fermentovaný B-Komplex (Max B-ND)

Fermentovaný B-Komplex (Max B-ND)

Top komplex všech B-vitaminů ve fermentovaném roztoku.

skladem

980 Kč

Provozovatel webu, Adam Raw, se sídlem Metylovice 552, Metylovice, 73949, IČ: 03452824, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím